منبع در آمد گوگل و شرکت‌های بزرگ همانند گوگل که خدمات رایگان به ما میدن از کجاست؟!

چند وقتی بود می‌خواستم در این رابطه یکسری مقالاتی بنویسم چرا که خیلی از دوستانی که منو در تلگرام می‌شناسن سئوالات این چنینی زیادی از من میکنند!
حقیقت اینه که رایگان عرضه کردن خدماتی که تهیه اون هزینه نسبتا زیادی داره ذهن کاربران تازه وارد اینترنت و بعضی ‌ها رو مشغول میکنه و با خودشون میگن این دیگه خیلی زیادی رایگانه!
برای مثال یکی از دوستان از من پرسید من برای هاست دانلود سایتم بخاطر یک گیگ فضا ۵هزار تومن ماهانه پرداخت می‌کنم چطوره که گوگل ۱۵ گیگ فضای رایگان میده! و سوالاتی از این دست!
یا می‌پرسن منبع درآمد تلگرام یا اینستاگرام از کجاست! اینا که نه تبلیغات میزارن و نه محصول و نه چیزی می‌فروشند!
در پاسخ این همه سوال باید عرض کنم عصر؛ عصر اطلاعاته! بعله اطلاعات؛ به نظر من امروزه اطلاعات طلای صفر و یکی یا دیجیتالیه!
ما همگی حداقل یک یا چند ایمیل در گوگل داریم؛ ما همگی اکانت اینستاگرام، فیس بوک، تلگرام و... داریم!
بعله ما اطلاعات شخصی خودمان را دو دستی تقدیم شرکت‌های مهربونی کردیم که به ما سرویس‌های رایگان میدن!
حالا که فکر میکنیم می‌بینیم ما بهای گزافی رو به ازاری خدمات رایگان اونا پرداخت می‌کنیم! اینطور نیست؟!
شاید بگید من که نه دانشمند نه فرد مشهور اطلاعات من به چه دردشون میخوره اصلا بیان کپی شناسنامه‌ام رو هم میدم!
اگر صاحب همچین طرز فکری هستید بهتره از وبلاگ من برید بیرون :-)
شرکت‌های گوگل، فیس بوک و... با آنالیز رفتار کاربران مثل لایک مطالب، دنبال کردن چه پیچ‌هایی، جست و جوی چه چیزی، علاقه به چیزی و... پی به شخصیت و خلقیات ما میبرن!
حالا فرض کنید یک شرکتی مثل گوگل با چند میلیارد کاربر این همه اطلاعات رو از همه داشته باشه؛ آقای صاحب کارخونه تولید لباس ایکس (اسم فرضی) میاد میگه آقا گوگل کاربرات تو این فصل سال چه رنگی رو بیشتر سرچ میکردن؟ چه مدل لباسی رو بیشتر بهش توجه میکردن و... گوگله میگه n تومن بده تا بگم آقا ی ایکس دست در جیب مبارک می‌کنه و n تومن میده؛ و گوگل هم اطلاعاتی رو که میخاد میده و این تبادل کاملا مخفیانه انجام میشه! شرکت اقای ایکس با توجه به اطلاعاتی که تهیه کرده اقدام به تولید و مد کردن لباس‌ها میکنه و فروشش بیشتر میشه!
یک ویدیو در این رابطه براتون میزارم تا تماشا کنید (به زبان انگلیسیه):
دریافت
حجم: 7.25 مگابایت
در آینده مطالب بیشتری در این مورد خواهم نوشت.