قبل از هر چیزی برای اونایی که نمیدونن جمعه سیاه (Black Friday) چیه یه توضیح کوتاه در موردش بدم؛ همونطور که میشه حدس زد یکی از سنت‌های آمریکایی هست! در این روز که بعد از روز جشن شکرگزاری است که آخرین جمعه ماه نوامبر هم محسوب میشه؛ روزیه که مردم خرید سال نو رو شروع می‌کنند؛ این یه روز تعطیل تو تقویم اونا نیست ولی شرکت‌ها به کارمندان خود مرخصی میدهند تا برای خرید سال نو به همراه خانواده به خرید بروند!!!
در این روز تمامی فروشگاه‌های بزرگ و کوچک تخفیفات قابل توجهی برای محصولات خود ارایه می‌دهند بطوری که مردم برای خرید به فروشگاه‌ها حجوم می‌برند!! (به به چه رسم خوبی)؛ میشه گفت تخفیف می‌دهند تا اونایی که بزاعت مالی ندارند هم بتونند خرید سال نو داشته باشند و این خیلی خوب و عالی هست.
و اما برسیم به ایران با فرهنگ خودمون!!!
در سال‌های اخیر شاهد ورود جشن‌ها و سنت‌ها و رسوم خارجی در داخل کشور هستیم مثل ولنتاین، جمعه سیاه، هالوین، دروغ آوریل و... بعضی از سنت‌ها خیلی خوبند و بهتره الگو برداری کنیم مثل همین جمعه سیاه ولی برخی دیگر هم بهتره اصل توجهی بهش نشه!!
اولا برای ما ایرانی‌ها با این تاریخ کهن اصلا درست نیست؛ از رسمی الگو برداری کنیم و اگر هم کردیم باید با تقویم کشور خودمون هماهنگ کنیم؛ مثلا الان بهتر بود جمعه سیاه مثلا در آخرین جمعه اسفند ماه برگزار میشد!! 
همونطور که میدونید در کشورمون شاهد پدیدار شدن فروشگاّ‌های اینترنتی غول‌آسا هستیم؛ و این فروشگاه‌ها برای مناسبت‌های ریز و درشت داخلی و خارجی برنامه ریزی میکنند تا هر چه بیشتر سود کنند.

در ایران اگر شرکت یا فروشگاهی یا هر احدی که بخواد تخفیف بده؛ مثلا برای جنسی که قیمت اصلی و فعلی اون ۱۰ هزار تومان هست؛ قیمت اصلی رو میکنه ۲۰ هزار تومان؛ و میاد ۲۵ درصد تخفیف میزنه و جنسی که ۱۰ هزار تومان بود رو ۱۵ هزارتومان به مشتری قالب میکنه!!! اتفاقی که فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی انجام دادند!!!

خب این روز که گذشت اگر صاحب فروشگاه و... هستید لطفا دم عیدی یخورده از سودتون بزنید تا افرادی که بزاعت مالی ندارند (که متاسفانه شامل خیلی از افراد جامعمون میشه) با این اوضاع اقتصادی ایران بتونن خرید بکنند و پیش خونوادشون سرافکنده نباشند؛ مردم باید خودشون هوای همدیگه رو داشته باشند.