الان وارد هر سایتی که میشیم یا وارد هر اداره یا مدرسه یا دانشگاه یا... میشیم!

آدرس کانال همون موسسه، سازمان، اداره، مدرسه، دانشگاه و... رو میشه دید!

و این یعنی ما اطلاعات سازمان یا موسسه‌امون و... رو دو دستی در سرورهای تلگرام قرار میدهیم!

آن چیزی که اکثر فعالان حوزه IT میدانند این است که بخشی از درآمد مسنجرها از فروش اطلاعات کاربرانش هست!

ما نباید اطلاعات سازمان یا ... رو در همچین جاهایی قرار دهیم!

اگر هدف اطلاع رسانی سریع هست بهتره مدیران موسسات یا سازمان‌ها روش‌های دیگری مثل پیامک یا... رو انتخاب کنند.

بعضی از سایتها هم اصلا نیازی نیست کانل تلگرام ایجاد کنند و بعضی از آنها عملا هیگونه پیامی در کانال تلگرام درج نمیکنند و کانال رو صرفا برای اینکه ما هم کانال تلگرام داریم ایجاد کردند!.

الان خیلی از وبلاگ نویس‌ها بجای ادامه وبلاگ نویسی شدن کانال نویس!!!

کانال‌های تلگرام نه در موتورهای جست و جو ایندکس میشوند و نه حتی مطالب آنها در داخل خودشون قابل جست و جو می‌باشد.

تلگرام ملت ایران رو به خوندن مطالب کوتاه و دیدن ویدیوهای کوتاه عادت داده !
الان کسی حتی متن‌های بالای ۵۰۰ کاراکتر رو حتی در تلگرام هم نمیخونه!!!
این عادت بد خیلی به ضرر جامعه هستش؛ چراکه اکثرا کاربران تلگرام در ایران جوانان و قشر تحصیل کرده می‌باشند و این عادت در آنها باعث بی میلی به خواندن کتاب و سایر مطالب طولانی خواهد شد.

همچنین استفاده بی حد و اندازه ما ایرانی‌ها از تلگرام باعث شده ما عصبی و پرخاشگر بشیم!!! البته من دکتر نیستم و صرفا اینو از خودم و دوستان و اطرافیان خودم مشاهده کردم میگم.

یادمان باشد تلگرام چیست !! تلگرام یک پیام رسان هست !!
تلگرام برای درج مطالب علمی و... مناسب نیست !!

فرض کنید شما یک مطلب مفیدی نوشته و آن را در کانال تلگرام خود قرار دادید ؛‌ اون مطلب رو فقط افراد  عضو کانالتون می بینند و ممکنه یکی از اعضای کانال اونو فوروارد هم بکنه به دوستش در نهایت تعداد محدودی می تونند از مطلب شما بهره‌مند بشوند. در حالی که همان مطلب رو در سایت یا وبلاگ درج کنید امکان استفاده از اون مطلب رو به تعداد کثیری از انسان‌ها خواهید داد که ممکنه در زمان های مختلف و به طرق مختلف مطلب شما رو ببینند.

آنچیزی که باعث رغبت همگان به تلگرام شده موراد زیر از نظر بنده می‌باشد :

آزادی ؛‌ شما آزادید هر چیزی که میخواهید بنویسید به اشتراک بگذارید بدون آنکه کسی فیلتر یا... بکند!!

حضور بیش از نیمی از جمعیت ایران ؛‌ طبق آخرین اعلام رسمی از سوی تلگرام نصف کاربران تلگرام ایرانی میباشند و حدود ۴۵ میلیون کاربر ایرانی در تلگرام عضو شدند!.

بدلیل حضور مردم بهترین مرجع برای بیزنس من‌هاست !!!

ما در تلگرام کانل‌هایی داریم که از خیلی از شبکه های تلوزیونی و برنامه های تلوزیونی مخاطب بیشتری دارد!!! در عین حال هزینه تبلیغات در این چنل ها یک هزارم هزینه تبلیغات در تلوزیون می باشد!!!

چت و گفت و گو ؛ ما ایرانی ها از همون اول عاشق چت با افراد غریبه بودیم! حتی یادمه از زمان‌های قدیم چت روم ایرانی‌ها در یاهو مسنجر جزو شلوغلترون چت روم‌ها بود!! این قابلیت در تلگرام توسط گروها به کاربرانش ارزانی شده است!.

قابلیت مخفی شدن ؛‌ خیلی از افراد دوست دارن شمارشون بر خلاف پیام رسان‌های دیگه مثل واتس اپ و وایبر و... درگروه‌ها قابل  دیدن نباشه !! به راحتی با هر اسمی که میخان دیده بشوند!!

قابلیت ایجاد چت ایمن :‌ تلگرام یکی از مواردی که با آن به شهرت رسید و حتی با آن به تبلیغ خود می پردازد امنیتش هست! البته به نظر من امنیت یک چیز نسبی هستش ولی اون چیزی که از نحوه کار تلگرام دیدم در بین مسنجرها امنترین روش رو برای ارسال و دریافت پیام استفاده میکنه!

همه چیز مفت و مجانی ؛ این برای ما ایرانی‌ها واقعا نعمته که از هر چیزی مفت استفاده کنیم (کوفت باشه مفت باشه).تلگرام برخلاف رقیب شکست خورده‌ی خود (وایبر) همه استیکرها و خدماتش رایگان هست. البته برای آنانی که می‌اندیشند قطعا شک و شبه‌هایی هست و منم جزو اون دسته از افرادم !!!

رفاقت با توسعه دهندگان ؛ یکی از دلایل بسیار مهم موفقیت تلگرام همین دوستی با توسعه دهندگان هست؛‌ تلگرام سورس نرم افزارش رو برای توسعه دهندگان منتشر کرد حتی قابلیتی هایی رو بوسیله api به توسعه دهندگان داد تا بتونند مسنجر تلگرام رو توسعه بدهند (مثل ساخت ربات‌های تلگرام و...). این یکی از فاکتورهای موفقیت تلگرامه و به برنامه نویسان ایرانی که در حوزه پیام رسان‌ها فعالیت میکنند توصیه اکید میکنم همچین برنامه‌هایی رو تو دستور کارشون اضافه کنند ؛‌ بگذارید توسعه دهندگان نرم افزارتون رو توسعه بدهند!!!


البته دلایلی دیگه‌ای هم هست که بنده از بیان آنها عاجزم :-) .

در پایان؛ بخودمون بیاییم، در پیام رسان‌ها وقت با ارزش خودمون رو هدر ندهیم،‌ مطالعه علمیمون رو زیاد کنیم و ابزارهای جذابی که نمونه داخلی ندارند رو خودمون بسازیم.