من بصورت فریلنسری کار می‌کنم؛ و گاها پروژه‌هایی رو کارفرماها بهم پیشنهاد می‌کنند که نصف پروژه انجام شده یا کل پروژه پیاده سازی شده و نیاز به تغییرات داره و امثالهم.

وقتی می‌پرسم که چرا به برنامه نویس قبلی نمی‌دهید انجام دهد یا چرا برنامه نویس قبلی پروژه رو نیمه کار رها کرده در پاسخ به من می‌گویند آدم خوبی نبود یا کارشو بلد نبود یا پاسخ‌های اینچنینی که تقصیر توسعه دهنده است!

ولی وقتی پروژه‌ها رو بررسی میکنم بجز اندک مواردی که مشکل از توسعه دهنده است که آن هم باز من معتقدم تقصر کار فرما است؛‌ زیرا متاسفانه اکثرا کارفرماهای ایرانی دنبال انجام پروژه با حداقل هزینه هستند؛ پروژه رو دست توسعه دهندگان آماتور یا تازه کار می‌دهند.

ولی در اکثر موراد نقصی از کدنویسی و شیوه ساخت پروژه مشاهده نمیکنم! در یکی از موارد که پروژه‌ای ناقص بهم خورد و کارفرما گفت توسعه دهنده اخلاق خوبی نداشت و کارشم بلد نبود؛ طی ایمیلی که توسعه دهنده در داخل کدها قرار داده بود بهش ایمیل زدم و ازش پرسیدم چرا فلان پروژه رو ناقص انجام دادی در پاسخ به من گفت من کارمند آن شرکت بودم ولی متاسفانه حقوقم را به موقع نمیدادند یا حق بیمه‌ام را پرداخت نیمکردند یا … .

این موارد باعث شد دیگه پروژه ویرایش یا نیمه کاره قبول نکنم؛ چون مطمئنم در ۹۰ درصد موارد حق توسعه دهنده پایمال شده!

اگر کارفرماها و شرکت‌ها؛ از نظر مالی برنامه نویس خود را راضی نگه دارند و همچنین یک محیط آرام و بدور از استرس را برای برنامه نویس محیا کنند مطمئن باشند بهترین بازده را از برنامه نویس خود خواهند داشت.

یک برنامه نویس نباید دغدغه مالی یا … داشته باشه زیرا نمیتونه تمرکزش رو کامل به روی پروژه بزاره و این یعنی نارضایتی کارفرماها و شرکت‌ها و در نتیجه مشتری!