چند روز پیش خبری مبنی بر منسوخ شدن فرمت پخش صدای MP3 منتشر شد؛ MP3 فرمت بینظر و محبوبی برای صدا بود! حدود ۲۰ سال پیش زمانی که صاحبان اثر (موزیک) برای جلوگیری از کپی و تکثیر اثرشون روی CDها قفل میگذاشتند؛ MP3 پا به عرصه گذاشت!

mp3

اما چه دلیلی داشت تا این فرمت محبوب و پر کاربرد رو منسوخ اعلام کنند؟

اگر از دنیای گنو/لینوکس باشید حدود یک ماه قبل یک پیشنهادی مطرح شده بود مبنی بر حمایت از سایت‌های فیلم که بصورت آنلاین به ازای پرداخت هزینه به کاربران امکان مشاهده ویدیو میدهند داده شده بود.(مثل سایت‌های آموزشی ویدیویی، اشتراک فیلم، سایت‌های پ.و.رن و...)
پیشنهاد شده بود تا یک نوع انکدینگ فیلم کاملا متن بسته به همه مرورگرها اضافه بشه تا صاحبان اثر بتونن با استفاده از اون اندکینگ جلوی تکثیر و پخش فیلم‌ها رو بگیرن!
شرکت‌های بزرگی همچون گوگل نیز از این طرح اعلام حمایت کردند! ولی جامعه مجازی متن باز جهان اعلام نا رضایتی کرد... (میتونید در این باره سرچ کنید)
امروزه از دنیای اینترنت و رسانه خیلی‌ها پول در میارن! و یک منبع در آمد بسیار بزرگ برای بعضی‌ها هست؛ حالا با توجه به کرک / کپی / نال و... شدن نرم افزارهای و در کل محصولات دیجیتالی؛ شرکت‌ها سعی می‌کنند قفل گذاری و انکدینگ‌های پیچیده ای استفاده کنند تا عمل کرک / کپی و... انجام نشه یا بسختی انجام بشه! بطوری که کسی که بخواد کرک کنه از اول نوشتن اون برنامه براش بصرفه تر باشه!
الان شاید شمام دلیل منسوخ شدن این فرمت رو متوجه شده باشید :-) بعله دنیای آینده؛ دنیای سخت گیرانه برای استفاده از محصولات دیجیتالی خواهد بود همین الانشم در کشور‌های غربی اینطوره!
در آینده فرمت‌های پخش اختصاصی کاملا متن بسه و محدودتری ظهور خواهند کرد!
کم کم اهمیت آزادی نرم افزار، فلسفه گنو، متن باز داره خودشو نشون میده!
آزادی نرم افزار به معنای زیر پا گذاشتن حق تولید کننده نیست! بلکه دسترسی به سورس کد و تغییر آن بطور دلخواه هست!
کدک‌‌ها و انکدینگ‌هایی که قراره بر روی مرورگرها اضافه بشه چون سورسش منتشر نمیشه معلوم نیست داخلش کدهایی برای دزدی اطلاعات کاربر و... باشه یا نه! همین الانشم سیستم عامل ویندوز معلوم درونش همچین کدهایی داره یا نه که بعضیا اعلام میکنند مایکروسافت جاسوسی میکنه و فلان!
در پایان توصیه میکنم به جامعه نرم افزار آزاد بپیوندید و از دنیای آزاد نرم افزار لذت ببرید :-)